O našom rodákovi a zakladateľovi farnosti Andrejovi Hlinkovi píše Štandard

Bolo to pred 86 rokmi – 16. augusta 1938 –, keď v Ružomberku odišiel na večnosť kňaz a politik Andrej Hlinka, rodák z Černovej. Jeho význam a odkaz pripomína v svojom texte pre denník Štandard profesorka Emília Hrabovec z Univerzity Komenského.

„Keď mladý kňaz Andrej Hlinka v deväťdesiatych rokoch 19. storočia vstúpil na javisko slovenských dejín, neurobil tak preto, lebo ho lákali mäkko futrované kreslá peštianskych parlamentárov, ale preto, lebo cítil morálnu zodpovednosť za národ, ktorý sa ocitol vo veľkej núdzi,“ uvádza významná slovenská historička.

“ Ľudia išli za ním, lebo cítili, že je jedným z nich, že vyjadruje ich bolesti, že neváha pre nich obetovať vlastný prospech a prebúdza v nich nádej, pretože nikto nedáva viac než ten, kto dáva nádej.“

„Ako človek hlboko zrastený so svojím národom pochopil, že slovenskú politiku zo závozu pasivity a národ z biedy nevyslobodia zložité politické úvahy intelektuálov, ktorým masy nerozumeli, ani elegické náreky poetov, ale iba činorodý politický program, ktorý bude vychádzať zo životných potrieb ľudových vrstiev a prejaví sa v konkrétnych politických, sociálnych, kultúrnych a duchovných počinoch. V logike slovenských dejín i v duchu modernej sociálnej náuky pápeža Leva XIII. vnímal Hlinka aj svoje kňazstvo ako spoluzodpovednosť za praktické uplatňovanie katolíckeho svetonázoru a uskutočňovanie prirodzeného práva a spravodlivosti pre svoj národ,“ mieni uznávaná odborníčka na slovenské, svetové aj cirkevné dejiny.

Viac sa už dočítate na Štandarde.

Karol Sidor v sprievode Andreja Hlinku v roku 1938. Zdroj: Pamätná izba Františka J. Fugu, obec Vinné